logotype
  • image1 Sur scene, Ecaterina caresse le son, elle se laisse envouter par la musique. Nelly Vranceanu, artiste peintre
  • image2 "sublime interpretacao" Rua Direita | 2015.04.26
  • image3 "Ecaterina fez vibrar o publico" Paulo Neto | 2014.03.03

Lelita Franta

 

 

Lelița Franța Joacă Sârba Moldovenească
Demoiselle France Danse la Sârba Moldave
Click pe foto pentru a viziona filmul making of
 

Turneu 12-17 iulie 2018


12 iulie, Rădeni (Călărași), 18:00
Elise Bachour, pian (Franța), Boram Lie, violoncel (Germania), Gregoire Simon, vioară/violă (Franța), Emiko Saito, soprană (Japonia), Ecaterina Baranov, pian (Moldova), Serghei Pilipețchi, tenor (Moldova), Olga Iuhno, pian (Moldova)

Ștefan Neaga - Orest Tarasenco, Poema Nistrului
Ponomrenco, Sâsâiac
David Fedov, Moldoveneasca
Pian 4 mâini
Oleg Negruță, Triptih
Violoncel și pian
Constantin Rusnac, Melodie
Oleg Negruță Impromptu
Violă și pian
Ștefan Neaga, Du-te, du-te, dorule...
Ștefan Neaga, Paraschița
Eugen Coca, O ramâi
Solomon Șapiro, Te aștept cu dor
Vasile Zagorschi, Imn
Vasile Zagorschi, Cântec în amurg
Vasile Zagorschi, Dialog
Tenor și pian
Oleg Negruță, Parafrază pe o temă de George Enescu
Vladimir Rotaru, Trio INO n.2 și n.3
Dmitri Kițenko, Dans Țigănesc
Vladimir Rotaru, De-or trece anii
Trio vioară, violoncel și pian
 

13 iulie, Chișinău, 18:00
Biserica Sf. Dumitru, Bd. Traian 3/1
Jerome Simon, vioară (Franța), Ionel Streba, pian (Franța-România), Elise Bachour, pian (Franța), Boram Lie, violoncel (Germania), Gregoire Simon, vioară/violă (Franța), Emiko Saito, soprană (Japonia), Ecaterina Baranov, pian (Moldova), Dana Efremova, vioară (Moldova), Iuri Surguciov, violoncel (Moldova), Silvia Proscurchina, violă (Moldova), Serafima Ezusina (vioară)

Solomon Lobel, Dans Liric
Alexei Stârcea - Orest Tarasenco, Dans (din opera Inima Domnicăi)
Eugen Coca, Hora
David Fedov, Moldoveneasca
Pian 4 mâini
Alexei Stârcea, Sonată 
Violă și pian
Gheorghe Mustea, Cvartet
Cvartet de corzi
Ștefan Neaga, Sonată
Vioră și pian
Max Fișman, Trio n.2
Trio vioară, violoncel și pian
 

14 iulie, Castelul Mimi (Bulboaca, Anenii Noi)
Elise Bachour, pian (Franța), Boram Lie, violoncel (Germania), Gregoire Simon, vioară/violă (Franța), Emiko Saito, soprană (Japonia), Ecaterina Baranov, pian (Moldova)

Alexei Stârcea - Orest Tarasenco, Cântecul Tigancei
Solomon Lobel, Sârba
David Fedov, Marița
Pian 4 mâini
Alexandr Mulear, Baladă, Mic Gavotte, Scherzino
Solomon Șapiro, Pastorală
Simion Lungul, Hora
Pian solo
Arcadi Luxemburg, Hora și Învârtita
Violă și pian
Eugen Coca, Nocturnă
Alexandr Mulear, Elegie
Simion Lungul, Romanță
Violoncel și pian
Max Fișman, Trio n.1
Trio vioară, violoncel și pian
David Gerșfeld, Primăvara
Alexei Stârcea, Te aștept
Ștefan Neaga, Tu ai cântat
Alexei Stârcea, Seara vine
Arcadi Luxemburg, Vocaliză
Arcadi Luxemburg, Când Marea turbează de valuri impinsă
Ștefan Neaga, Paraschița
Soprană ș pian
 

15 iulie, Mirești (Hîncești), 18:00
Jerome Simon, vioară (Franța), Ionel Streba, pian (Franța-România), Elise Bachour, pian (Franța), Emiko Saito, soprană (Japonia), Ecaterina Baranov, pian (Moldova), Dana Efremova, vioară (Moldova), Irina Șolpan, violoncel (Moldova), Silvia Proscurchina, violă (Moldova), Serafima Ezusina (vioară)

Zlatov, Fluierul
Ponomarenco, Sârba
David Gerșfeld - Orest Tarasenco, Duet (din opera Grozovan)
David Fedov, Marița
Pian 4 mâini
David Gerșfeld, Ah Ileana
Arcadi Luxemburg, Anotimpurile
David Fedov, Dormi Luceafăr drag al mamei
Arcadi Luxemburg, Stelele-n cer
David Gerșfeld, Ochii stele
David Gerlfeld, Și dacă noaptea plopii
Solomon Lobel, Pân-la tine drumu-i lung
Soprano și pian
Serafim Buzilă, Rondo
Ștefan Neaga, Fantezie moldovenească
Valeriu Poleacov, Trei piese în memoria lui Serghei Prokofiev
Simion Lungul - Vâșcăuțan, Hora
Gheorghe Neaga, Miniatură
Ștefan Neaga, Horodinca
Vioară și pian
Oleg Negruță, Cvartet n.2
Oleg Negruță, Serenadă
Oleg Negruță, Solfeggio în stil jazz
Cvartet de corzi


16 iulie, Brăviceni (Orhei), 18:00
Jerome Simon, vioară (Franța), Ionel Streba, pian (Franța-România), Elise Bachour, pian (Franța), Ecaterina Baranov, pian (Moldova), Dana Efremova, vioară (Moldova), Irina Șolpan, violoncel (Moldova), Silvia Proscurchina, violă (Moldova), Serafima Ezusina (vioară)

Solomon Lobel, Dans liric
Solomon Lobel, Sârba
Alexei Stârcea - Orest Tarasenco, Dans (din opera Inima Domnicăi)
Eugen Coca, Hora
David Fedov, Moldoveneasca
Pian 4 mâini
Vladimir Rotaru, Ostinato, Preludiu, Umorescă
Vlad Burlea, Fantome
Ștefan Neaga, Basarabeasca
Solomon Lobel, Poemă
Pian solo
Ștefan Neaga, Cvartet
Cvartet de corzi
Zlata Tcaci, Preludiu și Joc
Arcadi Luxemburg, Nocturnă și Scherzo
Simion Lungul, Dimineața pe Nistru
David Gerșfeld, Fantezie moldovenească
Vioară și pian


17 iulie, Palanca (Călărași), 18:00
Muzeul Casa Părintească
Elise Bachour, pian (Franța), Emiko Saito, soprană (Japonia), Ecaterina Baranov, pian (Moldova), Zinaida Brânzilă, vioară (Moldova), Radu Tălămbuță, vioară (Moldova), Nadejda Erhan, pian (Moldova), Iuri Surguciov, violoncel (Moldova), 

Alexei Sârcea - Orest Tarasenco, Cântecul Țigancei
Solomon Lobel, Sârba
David Fedov, Marița
David Fedov, Moldoveneasca
Pian 4 mâini
Vladimir Ciolac, Preludiu
David Fedov, Cântec de leagăn
Pian solo
Vasile Zagorschi, Sonată
Vioară
Oleg Negruță, Trio
Vioară, violoncel și pian
David Gerșfeld, Mândruliță, ochi de foc
David Gerșfeld, De-or trece anii
Arcadi Luxemburg, Doina
Vladimir Rotaru, Mândruliță de la șes
Ștefan Neaga, Doina
Arcadi Luxemburg, La steaua
Eugen Coca, Fluierașul
Soprană și pian
 

 


Turneu 12-18 august 2017

12 august, Palanca (Călărași)
13 august,Hîncești
14 august, Prajila (Florești)
15 august, Mihăileni (Râșcani)
16 august, Văratic (Râșcani)
17 august, Chișinău
18 august, Ghetlova (Orhei)
 
Elise Bachour, pian (Franța), Rita Namorado, pian (Portugalia), Ecaterina Baranov, pian (Moldova), Dana Efremova, vioară (Moldova), Nicolas Bachour, vioară (Franța), Agnes Ben Soussan, violă (Franța), Anastassia Marounina, violoncel (Franța), Eleni Kappa, flaut (Cipru), Celine Rooy, oboi (Franța), Marie-Dominiue Pongy, clarinet (Franța), Iuri Vasiliev, tenor (Moldova)

David Fedov, Concert n.1 pentru pian și orchestră (reducere pentru octet - Ecaterina Baranov)
Arcadi Luxemburg, Concert n.1 pentru pian și orchestră (reducere pentru octet - Vlad Burlea)
Ștefan Neaga, Preludiu
Vladimir Beleaev, Zâna viselor
Tatiana Tarasenco, Preludiu
Alexandr Mulear, Povestire
Alexei Stârcea, Scherzo
Pian solo
Arcadi Luxemburg, Amintire
Gheorghe Mustea, Popas în codru
Pian solo
Program pentru tenor și pian